Wiązania wodorowe (są to nadal oddziaływania, a nie wiązania!!!)
Wiązania wodorowe występują, gdy atom wodoru należący do jednej cząsteczki wiąże się z atomem bardziej od niego elektroujemnym drugiej cząsteczki lub innej części tej samej cząsteczki.
Wiązania wodorowe stabilizują struktury związków wielkocząsteczkowych. Energia wiązania wodorowego nie jest duża i waha się między 12 a 30 kJ/mol.
Siły van der Waalsa
Siły van der Waalsa stanowią typ oddziaływania, które tworzy się między dowolnie zbliżającymi się do siebie atomami. Są największe, gdy dwa atomy są oddalone od siebie na odległość zaledwie 0,3-0,4 nm. Słabną zarówno w miarę oddalania się atomów, jak i w miarę ich zbliżania. Pomimo bardzo niewielkiej energii skumulowania wielu takich oddziaływań odgrywają zasadniczą rolę w przestrzennym dopasowywaniu się makrocząsteczek. Energia oddziaływań jest niewielka i wynosi około 4 kJ/mol.
Oddziaływania hydrofobowe
Oddziaływania te są słabymi oddziaływaniami międzycząsteczkowymi zachodzącymi między niepolarnymi elementami cząsteczek. Elementy te są nierozpuszczalne w wodzie i mają tendencję do skupiania się razem. Oddziaływania hydrofobowe odgrywają bardzo ważną rolę w stabilizacji struktury białek i błon biologicznych.
No i zadania. UWAGA!!! Zaadania również dotyczą informacjii z poprzedniego tematu.
ZADANIE 1
Który rodzaj wiązań chemicznych sprzyja procesowi hydratacji cząsteczek?
ZADANIE 2
Dlaczego tłustą plamę usuwamy benzyną, plamę z atramentu wodą, nie zaś odwrotnie?
ZADANIE 3
Reakcje enzymatyczne wymagają przestrzennego dopasowania się cząsteczek enzymu i substratu. Podaj rodzaj oddziaływań warunkujących ten proces.
ZADANIE 4
Wiązania jonowe w kryształkach chlorku sodu są wiązaniami silnymi, o energii porównywalnej z energią wiązań kowalencyjnych (około 350 kJ/mol). Dlaczego ten sam rodzaj wiązań w cząsteczkach biologicznych, występujących w komórce, należy do stosunkowo słabych?
ZADANIE 5
Wyjaśnij, w jaki sposób w cząsteczkach związków biologicznych następuje zwiększenie siły wiązań wodorowych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz